Klíma a čo ďalej?

Plasty, sedačky, tapecy, pojezdy, radičky, ...
Uživatelský avatar
amwas
Znalec
Příspěvky: 102
Registrován: 22 pro 2015 08:53
Bydliště: Partizánske
Kontaktovat uživatele:

Klíma a čo ďalej?

Příspěvek od amwas »

Vopred sorry, ale nenapadlo mi kam zaradiť túto tému.
S kúpou targy som zdedil aj problém starostlivosti o klímu. Pretože som až dotetaz nemal auto s fungujúcou klímou tak v tom trochu plávam. Zatial viem iba to, že toto auto ESi rv95 ju má. Nemám ani potuchu ako sa vôbec klíma zapína, nastavuje teplota, ako zistím či je vôbec funkčná, či je v nej dosť náplne, aké chladivo do nej ide.... Predchádzajúci majiteľ totiž vedel o nej ešte menej ako ja. Ak sa nájde niekto kto vie poradiť, rád sa nechám poučiť.
Enjoy it!
Uživatelský avatar
SpaceMan
Předseda
Příspěvky: 415
Registrován: 08 pro 2015 15:11
Bydliště: Poříčí nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Klíma a čo ďalej?

Příspěvek od SpaceMan »

Každá targa, která má klimatizaci z výroby, musí mít tenhle ovládací panel v interiéru s A/C tlačítkem :
Obrázek

Kompletní klimatizace vypadá asi nějak takhle - to bys měl najít pod kapotou a část i pod přístrojovkou:
Obrázek

Tady jak vypadá motorový prostor s klimatizací:
Obrázek

Jen teď netuším, která fluidum se tam používá do klimy. Tuším, že je to ten starý typ R-134, ale ruku do ohně bych za to nedal. Většinou je to nalepené na čele pod kapotou u chladiče klimatizace nebo pak přímo na kompresorovém těle...
... Drive it like you stole it ...
Uživatelský avatar
amwas
Znalec
Příspěvky: 102
Registrován: 22 pro 2015 08:53
Bydliště: Partizánske
Kontaktovat uživatele:

Re: Klíma a čo ďalej?

Příspěvek od amwas »

to SpaceMan:
Až potiaľto je mi to jasné. Médium bude asi to, čo si písal (freón?), lebo napúšťáky vyzerajú ako ventilky na kolesách.
Obsluha: Tu trochu tápam.
Chcem zapnúť klímu - stlačím A/C, regulátor teploty vľavo. Ok? Mal by som počuť nejaké cvaknutie alebo tak nejak?
Keď dám teplotu do prava, klíma sa vypne alebo ostane zapnutá a začne to kúriť?
Dá sa klímou vysušiť interiér?
Ako vysušiť klímu pred dojazdom - v lete zapnúť prívod vzduchu zvonka asi, v zime ako?
Pýtam sa preto, aby mi do leta nezačali v klíme rásť dubáky :)) , tak predpokladám že nie je od veci občas tu klímu prevetrať. Či?
Enjoy it!
Uživatelský avatar
SpaceMan
Předseda
Příspěvky: 415
Registrován: 08 pro 2015 15:11
Bydliště: Poříčí nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Klíma a čo ďalej?

Příspěvek od SpaceMan »

amwas píše:to SpaceMan:
Až potiaľto je mi to jasné. Médium bude asi to, čo si písal (freón?), lebo napúšťáky vyzerajú ako ventilky na kolesách.
Obsluha: Tu trochu tápam.
Chcem zapnúť klímu - stlačím A/C, regulátor teploty vľavo. Ok? Mal by som počuť nejaké cvaknutie alebo tak nejak?
Keď dám teplotu do prava, klíma sa vypne alebo ostane zapnutá a začne to kúriť?
Dá sa klímou vysušiť interiér?
Ako vysušiť klímu pred dojazdom - v lete zapnúť prívod vzduchu zvonka asi, v zime ako?
Pýtam sa preto, aby mi do leta nezačali v klíme rásť dubáky :)) , tak predpokladám že nie je od veci občas tu klímu prevetrať. Či?
V Tarze klimatizaci nemám, ale v jiných autech:
1) navolím jak silně chci aby foukala (pokud nemám funkci AUTO - jako u targy) a zvolím teplotu, a zapnu A/C.
2) občas se ozve cvaknutí, jak sepne kompresor, ale je to i nepoznatelné.
3) klimatizací jsem nikdy interiér nevysoušel, nicméně někde v manuálu u Fiatu jsem našel, že s tím rozmražují okna
4) klimu jsem před příjezdem na místo nikdy nějak nevypínal, ani nedovysoušel
5) jednou za rok jsem dojel k Mattheovi, který mi klimu zkontroloval a případně doplnil
6) existují i čističe na klimatizaci a to mě čeká teď se Rézou... smrdí nám jak bolavá noha.

Dej si pozor na typ média. Dával se někam i typ R12a a jeden z těch dvou se už nesmí používat. Pak se dá ještě upravit starší typ klimy na novější a nebo se používá i nějaké hybridní médium, ale to vše Ti poradí asi strýček Google... Já se o klimy moc nezajímám. :-)
... Drive it like you stole it ...
Uživatelský avatar
Chicago
Nováček
Příspěvky: 32
Registrován: 09 pro 2015 07:39
Bydliště: Horažďovice

Re: Klíma a čo ďalej?

Příspěvek od Chicago »

Nebudu zakládat nové vlákno, zeptám se tady.
Pokud jsem v tarze klimu neměl, a chtěl bych ji tam dodatečně namontovat. Co vše je k tomu potřeba, co je nutné demontovat a znovu složit, a jak moc to bude pracné?
Díky za pomoc a odpověď
Uživatelský avatar
SpaceMan
Předseda
Příspěvky: 415
Registrován: 08 pro 2015 15:11
Bydliště: Poříčí nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Klíma a čo ďalej?

Příspěvek od SpaceMan »

Chicago píše:Nebudu zakládat nové vlákno, zeptám se tady.
Pokud jsem v tarze klimu neměl, a chtěl bych ji tam dodatečně namontovat. Co vše je k tomu potřeba, co je nutné demontovat a znovu složit, a jak moc to bude pracné?
Díky za pomoc a odpověď
Ahoj,
není to nemožné, jen je to prostě časově a myslím si, že i finančně náročné. Budeš k tomu potřebovat všechno to, co je nahoře. Tedy chladič, hadice, klimakompresor, ovládání a dalši drobnosti, které budou potřeba.

;)

Určitě na Googlu najdeš tipy, co je potřeba pro instalaci.
... Drive it like you stole it ...
Uživatelský avatar
frýďa
Nováček
Příspěvky: 29
Registrován: 09 pro 2015 08:21
Bydliště: Česká Lípa

Re: Klíma a čo ďalej?

Příspěvek od frýďa »

Tohle řešil relativně nedávno Monty. Třeba nám řekne co to všechno obnáší, ale co si matně pamatuju tak říkal, že to nebylo nic extra složitého (tady asi záleží na šikovnosti každého :) ) a finančně netuším ….
Uživatelský avatar
Chicago
Nováček
Příspěvky: 32
Registrován: 09 pro 2015 07:39
Bydliště: Horažďovice

Re: Klíma a čo ďalej?

Příspěvek od Chicago »

Chladič a kompresor by se měli nacházet v motorovém prostoru, to by neměl být až takový problém namontovat. Ví někdo kde je umístěný výparník? Pokud už to někdo montoval a má zkušenost, ať se prosím podělí :)
Uživatelský avatar
Georgino
Místopředseda
Příspěvky: 363
Registrován: 09 pro 2015 06:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Klíma a čo ďalej?

Příspěvek od Georgino »

Chicago píše:Chladič a kompresor by se měli nacházet v motorovém prostoru, to by neměl být až takový problém namontovat. Ví někdo kde je umístěný výparník? Pokud už to někdo montoval a má zkušenost, ať se prosím podělí :)
Výparník bude za přístrojovkou.
https://picclick.com/92-93-CiViC-R12-A- ... id=1&pid=2
Uživatelský avatar
Chicago
Nováček
Příspěvky: 32
Registrován: 09 pro 2015 07:39
Bydliště: Horažďovice

Re: Klíma a čo ďalej?

Příspěvek od Chicago »

Takže vyhodit ten box co tam mám teď a dát jej místo něj? Prohlížím teď Honďácké fora a myslím že technicky by to nemuselo být až tak složité ;)
Odpovědět